טיפים להגשת תביעת נכות לביטוח הלאומי

תוכן עניינים

הגשת תביעת נכות למוסד לביטוח לאומי יכולה להיות תהליך מורכב ומאתגר. הגשת התביעה בצורה נכונה ומדויקת חשובה מאוד כדי שהיא תטופל כראוי ובמהירות האפשרית. במאמר זה יינתנו מספר טיפים שיעזרו בהגשת התביעה בצורה מוצלחת.

 

סיוע של עורך דין

עורך דין ביטוח לאומי נכות כללית יכול לסייע רבות בהליך הגשת התביעה וקבלת זכויות. הוא בקיא בחוקים, בתקנות ובנהלים ויודע כיצד להכין את המסמכים הנדרשים בצורה מדויקת שתעלה את הסיכויים לאישור התביעה. בנוסף, עורך הדין יכול לייצג את התובע בדיוני הוועדות הרפואיות ולהציג את עמדתו וחוות הדעת התומכות באחוזי הנכות המבוקשים באופן מקצועי ואפקטיבי. לכן, הסתייעות בעורך דין מומחה היא כדאית ברוב המקרים.

 

בדיקת זכאות ראשונית

לפני הגשת התביעה, כדאי לבדוק תחילה האם יש זכאות בכלל לקצבת נכות. ניתן לעשות זאת באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי או לפנות למוקד הטלפוני. חשוב לוודא שיש עמידה בקריטריונים לזכאות כגון אחוזי נכות מזעריים, גיל מינימלי וכיוצא בזה.

 

איסוף מסמכים רפואיים

לאחר שנבדקה הזכאות הראשונית, יש לאסוף מסמכים רפואיים רלוונטיים כגון סיכומי מחלה, מכתבי שחרור מבית חולים, תוצאות בדיקות וכדומה מכל השנים האחרונות. ככל שהמידע הרפואי שיוגש יהיה מפורט ועדכני יותר, כך תהליך בדיקת התביעה וקביעת אחוזי הנכות הצפויים יהיה מדויק ומהיר יותר.

 

מילוי טפסי תביעה

יש למלא בקפידה את טופסי התביעה על כל פרטיהם לפי ההנחיות ובאופן ברור וקריא ככל הניתן. יש לציין במדויק את הפרטים האישיים, פירוט המחלות או המוגבלויות הרפואיות, אבחנות רפואיות מדויקות ככל האפשר וכל מידע נוסף רלוונטי.

 

צירוף מסמכים נלווים

בנוסף לטפסי התביעה והמסמכים הרפואיים, כדאי לצרף כל מסמך נוסף שעשוי לתמוך בתביעה – חוות דעת מומחים, מכתבים ממקומות עבודה קודמים המעידים על המוגבלות, אישורי נכות מגורמים נוספים ועוד.

 

מעקב אחר הטיפול בתביעה

לאחר הגשת התביעה ניתן לעקוב אחר התקדמות הטיפול בה באתר הביטוח הלאומי או באמצעות פניה למוקדי השירות. חשוב לעקוב אחר חוסרים, זימונים לוועדות רפואיות או כל מידע נוסף הנדרש מהתובע. יש להגיב בזמן לכל דרישה כדי להמשיך את קידום הטיפול בתביעה.

 

הופעה בוועדה הרפואית

לאחר שהוגשה התביעה, יתכן זימון לוועדה רפואית לצורך הערכת אחוזי הנכות וקביעת הזכאות. חשוב להופיע בוועדה זו, להגיע עם כל המסמכים הרלוונטיים והרופאים המטפלים אם נדרש. יש להציג באופן ברור בפני הוועדה את כל חוות הדעת התומכות בתביעה ולנסות לשכנע באחוזי הנכות המבוקשים.

 

טיפול בחוות הדעת

לאחר הדיון בוועדה הרפואית תינתן חוות דעת הקובעת את אחוזי הנכות שנקבעו. אם יש הסתייגויות או התנגדות לקביעות שנעשו, ניתן במקרים מסוימים לערער או להגיש בקשה מנומקת לדיון חוזר בוועדה. יש לפעול במהירות על מנת לנסות ולשפר את אחוזי הנכות שנקבעו, לפני הקפאת החלטת הוועדה.

 

עדכון מצב בריאותי

לעיתים לאורך הזמן יש שינוי במצב הרפואי של המבוטח, בין אם לטובה או לרעה. במקרים אלה ניתן ורצוי לפנות שוב לביטוח הלאומי ולבקש עדכון אחוזי הנכות בהתאם למצב העדכני. יש לצרף מסמכים רפואיים חדשים התומכים בבקשה לעדכון הנכות.

סיוע של עורך דין

קשת עורכי דין
לשיחת ייעוץ עם עורך דין

עולם המשפט לעיתים נראה סבוך ומורכב, אך מי שבקיא בו – יידע לתת את העצה הנכונה. לקבלת סיוע משפטי השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף