נישואים אזרחיים: האפשרות שלא חשבתם עליה

תוכן עניינים

כולנו כמובן יודעים שהדין האישי בישראל כפוף לדין הדתי, כך שכל אזרח ישראלי יכול להתחתן ולהתגרש רק בבית דין שאליו הוא משתייך מבחינה דתית. אך לא כולנו מכירים את הדרכים השונות לעקוף אותו, על אחת מהן נדבר היום – נישואים אזרחיים.

 

נישואים אזרחיים – למה בכלל?

נפתח בשאלה הבסיסית – למה בכלל צריך למצוא דרכים לעקוף את הדין האישי הישראלי? התשובה מחולקת בגדול לשתי קבוצות של זוגות: אלו שמטעמי מצפון ואידאולוגיה אינם רוצים להתחתן בחתונה דתית, ואלו שפשוט אינם יכולים.

כך למשל על פי ההלכה היהודית לא ניתן להשיא כהן וגרושה, או את מי שאינו יהודי עם יהודייה, ועל פי הוראות הדתות כולן לא ניתן להשיא בני זוג מאותו מין. עבור זוגות כאלו נישואים אזרחיים יכולים להוות פתרון מסוים, אם כי יש לו את החסרונות שלו, אותם נפרט בהמשך.

 

נישואים אזרחיים – ההשלכות המשפטיות

ראשית נזכיר שכיום אי אפשר לקיים נישואים שאינם דתיים בישראל. לכן על הבוחרים בפתרון זה להינשא במדינה זרה. ההשלכות המשפטיות של נישואים כאלו הן למעשה זהות להשלכות המשפטיות של נישואים רגילים המתקיימים בארץ.

על פי פסיקת בית המשפט העליון, בני זוג שמציגים תעודת נישואים מוכרת ורשמית של המדינה בה נישאו יירשמו שכנשואים במרשם האוכלוסין. כמובן שגם שאר הזכויות הנלוות לנישואים מגיעות להם, בדומה לידועים בציבור.

 

אז איפה הקאץ'?

למעשה, מרגע שבני הזוג נרשמו כנשואים במרשם האוכלוסין על בסיס תעודה תקפה ממדינה זרה, הם שווים בכל עניין לזוג שהתחתן בארץ על פי הדין הדתי.

ההשלכה הבעייתית של הסיפור היא שאם יום אחד בני הזוג הללו ירצו להתגרש הם יצטרכו, בדומה לכל זוג, לעשות זאת בבית הדין הדתי. כך בעצם מה שהם ניסו לחסוך לעצמם בתחילת הדרך, מגיע בעוצמה רבה יותר בסופה.

כמובן שגם בשלב הזה הם יכולים לטוס למדינה בה התחתנו ולקיים שם את ההליך, אך הטיול שהיה כל כך רומנטי כשהיחסים היו בשיאם, עלול להיות בשלב זה חוויה שהם יעדיפו לחסוך מעצמם.

 

סיכום

נישואים אזרחיים במדינה זרה קרובה כמו קפריסין הם אופציה טובה למי שאינם רוצים/ יכולים להינשא בישראל, שבה על פי החוק הנישואים הם רק על פי הדין הדתי. עם זאת, גם בדרך זו יש מכשולים מסוימים שכדאי לחשב אותם לפני שיוצאים לדרך.

כמו בכל צעד בעל השלכות משפטיות משמעותיות על חיינו, כדאי להתייעץ עם עורך דין שמבין בנושא, ויוכל לכוון אותך לשביל הנכון ביותר לך. מעמד של נישואים אזרחיים בישראל משלב בתוכו הן את דיני המשפחה הרגילים והן את דיני ההלכה היהודית, לכן כדאי להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בשני התחומים.

לפרטים נוספים פנו לשמחי הלנה עורך דין.

הליכה לחופה

קשת עורכי דין
לשיחת ייעוץ עם עורך דין

עולם המשפט לעיתים נראה סבוך ומורכב, אך מי שבקיא בו – יידע לתת את העצה הנכונה. לקבלת סיוע משפטי השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
ביטול צוואות – מהו התהליך המלא

באופן כללי, קיימים מקרים בהם הצוואה אינה חוקית, בשל פגמים מהותיים או בשל הוראה לא ברורה או לא תקינה שכתובה בצוואה ובית המשפט יכול להחליט