מה זה הסכם מייסדים ומה חשוב לקבוע בו

תוכן עניינים

מה זה הסכם מייסדים ומדוע הוא כה חשוב לעסק שלכם? הסכם מייסדים הוא מסמך משפטי מהותי עבור כל חברה, במיוחד לעסקי הזנק (סטארטאפים). הסכם זה מגדיר את מערכת היחסים בין המייסדים, את תפקידיהם ואת אחריותם כלפי החברה. במאמר זה נסקור את הרכיבים החיוניים שיש לכלול בהסכם המייסדים, ונדון בחשיבותו לצמיחה ולהצלחה ארוכת הטווח של העסק שלכם.

 

הגדרת תפקידים ואחריות

אחד המרכיבים המרכזיים בהסכם המייסדים הוא הגדרה ברורה של תפקידי המייסדים ותחומי האחריות שלהם. על כל מייסד להבין את תפקידו ואת האחריות המוטלת עליו בניהול היומיומי של החברה. הגדרות אלה צריכות לכלול תיאורי תפקיד ספציפיים, ציפיות מביצועים וקווים מנחים לדיווח. בנוסף, יש לדון בסוגיות כגון הגדרת יחסי כפיפות בין המייסדים וקביעת הסמכות לקבלת החלטות. הגדרה ברורה של תפקידים ואחריות תסייע במניעת סכסוכים ותבטיח פעילות חלקה של החברה.

 

חלוקת מניות והקצאת בעלות

הסכם מייסדים חייב לפרט את חלוקת המניות בין המייסדים ואת מנגנון ההקצאה לצורך גיוסי הון עתידיים. לרוב מחלקים את המניות בין המייסדים בהתאם לתרומתם לחברה, בין אם במונחים של הון, מיומנויות או זמן המוקדש לעסק. חשוב גם לקבוע תנאים לגבי העברת מניות או מכירתן, כמו גם הגבלות על מכירת מניות לגורמים חיצוניים. הגדרת חלוקת המניות מראש תמנע מחלוקות בעתיד ותאפשר לכל מייסד להבין את חלקו בבעלות על החברה.

הסכם מייסדי עסקים

הגנה על קניין רוחני

סטארטאפים רבים מבוססים על רעיונות וקניין רוחני. לכן, הסכם המייסדים חייב לכלול סעיפים המגנים על הקניין הרוחני של החברה. הדבר כולל פטנטים, סימני מסחר, זכויות יוצרים וסודות מסחריים. יש לקבוע בבירור שכל הקניין הרוחני שנוצר על ידי המייסדים במהלך עבודתם בחברה שייך לחברה עצמה. כמו כן, יש לכלול סעיפים של אי-תחרות ואי-גילוי כדי למנוע ממייסדים לחשוף מידע קנייני או להתחרות עם החברה אם יעזבו אותה.

 

מדיניות קבלת החלטות וניהול סכסוכים

הסכם המייסדים צריך להתוות נהלים ברורים לקבלת החלטות, הן בענייני היומיום והן בנושאים אסטרטגיים. זה עשוי לכלול הגדרה של רמות סמכות שונות לקבלת החלטות, מנגנוני הצבעה וסף הרוב הדרוש לאישור החלטות משמעותיות. בנוסף, יש לקבוע תהליך ברור ליישוב מחלוקות בין המייסדים, כמו מינוי בורר חיצוני או גישור. תיאום ציפיות לגבי קבלת החלטות וניהול סכסוכים יבטיח שהעסק יוכל להתקדם ביעילות ולהימנע ממאבקי כוח מזיקים.

 

תנאים לשינויים ויציאה

לאורך מחזור החיים של חברה הזנק, סביר להניח שיחולו שינויים בהרכב המייסדים. על ההסכם להתייחס למצבים אפשריים כגון עזיבת מייסד, הכנסת מייסדים חדשים או הדחת מייסד. יש להגדיר בבירור את התהליך והתנאים לשינויים אלה, לרבות אופן חלוקת או רכישת מחדש של מניות, חובות פיצויים והעברת תפקידים. בנוסף, ההסכם צריך לכלול תנאים למקרה של סיום פעילות החברה, כגון פירוק, מכירה או רכישה על ידי ישות אחרת. כיסוי של תרחישי יציאה יבטיח מעבר חלק יותר בנקודות ציון אלה.

מייסדי עסקים

קשת עורכי דין
לשיחת ייעוץ עם עורך דין

עולם המשפט לעיתים נראה סבוך ומורכב, אך מי שבקיא בו – יידע לתת את העצה הנכונה. לקבלת סיוע משפטי השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
החוקים החשובים בחנות וירטואלית

מעוניינים להקים חנות וירטואלית? ובכן, ישנם חוקים חשובים שעליכם להכיר. מהם? כל הפרטים – במאמר. חנות וירטואלית – מה חשוב לדעת? הקמה של חנות וירטואלית

מהו חוק התקשורת בישראל

אחד החוקים הדומיננטיים והמשפיעים שנחקקו בישראל נוגע לתחום התקשורת. החוק העיקרי בתחום, אשר קרוי גם ״חוק התקשורת״, הוא חוק אשר מטרתו לעשות סדר בכל הפעילות

מה החוק אומר לגבי מנגל בשטח לא מורשה?

בשנים האחרונות ביחד עם עליית המודעות לחשיבות השמירה על איכות הסביבה והניסיון להימנע ככל הניתן מזיהום האוויר, נכנסו חוקים רבים המתייחסים לאיסור או היתר על