מאז חקיקת חוק פיצויי פיטורים ב- 1963 עובדים רבים נהנים מהעובדה שגם אם המעסיק שלהם יחליט לסיים את העסקתם הם לא יצאו לאבטלה בידיים ריקות וייהנו מפיצוי כספי משמעותי שהמעסיק שלהם יעניק להם.

קיימים מספר דרכים מקובלות לתשלום פיצויי פיטורים ובמקרים מסוימים העובד יהיה זכאי להשלמת פיצויי הפיטורים, מהלך שעשוי להגדיל משמעותית את גובה הפיצוי שהעובד המפוטר יקבל.

באילו מקרים אפוא זכאי העובד להשלמת פיצויי הפיטורים ועד כמה פיצויים שכאלה משתלמים לעומת קבלת הפיצויים בפעימה אחת?

כל זאת ועוד בכתבה הבאה.

 

פיצויי פיטורים – מה החוק הבסיסי דורש ומה השינוי שחל בעקבות סעיף 14

כאשר עובד בעל ותק של שנה או יותר מפוטר ממקום עבודתו על המעסיק לשלם לעובד פיצוי בגין אובדן מקור ההכנסה שלו. בדרך כלל, גובה הפיצוי לו זכאי העובד המפוטר שווה למשכורת האחרונה כפול מספר שנות הוותק של העובד ופיצוי זה יוענק בפעימה אחת בתום תקופת ההעסקה של העובד. כך למשל עובד שעבד במקום עבודה מסוים לתקופה של 5 שנים והמשכורת האחרונה שקיבל הייתה על סך 8,000 ש"ח יהיה זכאי לפיצויי פיטורים בסכום של 40,000  ש"ח.

בשנים האחרונות יותר ויותר מעסיקים מחתימים את עובדיהם על סעיף 14 לחוק פיצוי פיטורין. במקרה שהעובד חתום על סעיף 14 המעסיק שלו יפריש על בסיס חודשי כספים לקופה כגון קופת גמל או פנסיה ואלו ישמשו ככספי הפיצויים של העובד במקרה של פיטורים. בדרך כלל הסכום שהמעסיק מפריש שווה ל- 8.33% מהמשכורת החודשית. כאשר מפרישים כל חודש 8.33% מהמשכורת החודשית, בתום כל שנה של הפרשות העובד צובר סכום השווה ערך למשכורת נוספת בקופה.

במידה והמעסיק מפריש סכום נמוך מ-8.33% כל חודש יהיה עליו להשלים את הסכום בתום תקופת העבודה. למשל אם המעסיק מפריש לעובד מהדוגמא שלנו 6% מהמשכורת כל חודש בתום חמש שנות עבודה העובד יצבור 28,800 ₪ בקופה. זהו סכום נמוך ממה שהמעסיק חייב לעובד ולכן הסכום יושלם על סמך המשכורת האחרונה, 28% מהמשכורת האחרונה כפול מספר שנות הוותק.

 

השלמת פיצויי פיטורים – היתרונות והחסרונות

במקרים מסוימים העובדה שהמעסיק הפריש סכום נמוך מ- 8.33%  לאורך השנים תאפשר לעובד לקבל סכום גבוה יותר במקרה של פיטורים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שההשלמה נעשית על סמך השכר האחרון. בוא ניקח לדוגמא עובד שקיבל שכר של 8,000 שקל על עבודתו ובשנה האחרונה קיבל העלאה ל- 10,000. במידה והופרשו לעובד זה 8.33% לאורך כל תקופת ההעסקה הוא יהיה זכאי לפיצוי על סך 41,947.2 ש"ח. במידה והופרשו לו 6% כל חודש, ההשלמה תתבסס על השכר הגבוה וסך הפיצוי יהיה שווה ל- 44,240.

אז אם אתם לקראת חתימת חוזה מול מקום עבודה חדש חשוב מאוד שתהיו מודעים ליתרונות והחסרונות של כל שיטה לתשלום פיצויים ובמקרה הצורך אל תהססו להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה. התייעצות עם עורך דין מומחה שכזה תאפשר לכם לעשות את הבחירה המושכלת ביותר, כזאת שבגינה תקבלו את גובה הפיצוי המקסימלי.

 

קופת חיסכון