אפוטרופוס לדין – משמעות התפקיד ותהליך המינוי

תוכן עניינים

אם בית הדין לענייני משפחה הכריז על אדם כלשהו כלא כשיר לטפל בענייניו, ימונה לו אפוטרופוס אחד או יותר. אפוטרופוס לדין מתמקד בייצוג האינטרסים המשפטיים של האדם המדובר וייצוגו בבית המשפט. 

 

מהי מסגרת האפוטרופוס?

כאשר אדם מוגדר על ידי בית המשפט כלא כשיר לדאוג לענייניו ימונה לו אפוטרופוס, אחד או יותר. ברוב המקרים מדובר בקרובי משפחה: בן/בת זוג, אח, ילדיו או חבריו. אם לאפוטרופוסים אין את הכישורים לייצג אותו בבית משפט ימונה אפוטרופוס לדין שיעסוק  באפיק המשפטי.

עוד מידע על הליך מינוי אפוטרופוס ניתן למצוא ב-  https://www.helenasimhi.co.il. בדרך כלל אפוטרופוס לדין ממונה ממערך הסיוע המשפטי של משרד המשפטים.

 

מינוי אפוטרופוס

קרובי משפחתו של אדם שאינו יכול לנהל את ענייניו יכולים להגיש בקשה לבית המשפט לענייני משפחה למנות לו אפוטרופוס. אם אדם השאיר הוראות לגבי זהות האפוטרופוס שהוא מעוניין למנות, בית המשפט יענה לבקשתו אם אותו אדם עונה לקריטריונים הקבועים בחוק. בית המשפט ממנה אפוטרופוס במקרים בהם אדם הוכר כפסול דין, קטין שהוריו אינם בחיים או שנקבע שהם אינם כשירים לשמש כהוריו.

כמו כן, אדם בוגר עם צרכים מיוחדים שאינו יכול לנהל את עצמו או קשיש שהגיע למצב שאינו יכול לטפל או לקבל החלטות. בנוסף, מאושפז בבית חולים שאינו יכול להביע את עמדתו לגבי הליך רפואי מסוים. בקשת המינוי תפרט את הנסיבות שמצריכות מינוי אפוטרופוס ומה הם תחומי האפוטרופסות: גוף, רכוש, לדין או לכולם.

הבקשה תכלול גם חוות דעת רופא עם פירוט לגבי מצבו של נשוא הבקשה. מצב שכזה מצריך סיוע של עורך דין בעל ניסיון בתחום האפוטרופסות, בעזרתו ניתן לנסח את הבקשה בהתאם לדרישות בית המשפט לענייני משפחה.

 

אפוטרופוס לדין

סמכותו של בית המשפט היא לקבוע את סמכויותיו של האפוטרופוס. סמכויותיו של אפוטרופוס לדין מתמקדות בצדדים המשפטיים ועליו לייצג את האינטרסים ולהגן על לקוחו בבתי המשפט. כמו כן, במקרה הצורך הוא ייזום מהלכים לטובת לקוחו, כגון הגשת תביעות לגופים רלוונטיים כמו המוסד לביטוח לאומי לצורך מימוש זכויותיו.

אפוטרופוס לדין אף עשוי למצוא עצמו מייצג את לקוחו כנגד אפוטרופוס אחר בטענה לחוסר תפקוד או לצורך בקשה להחלפתו ומינוי אפוטרופוס אחר. במקרה הצורך אפוטרופוס לדין יגן על לקוחו מפני קרובי משפחתו או מקורביו אם יגיע למסקנה כי הם פועלים לפגוע במעמדו או להשתלט על רכושו.

 

סיום האפוטרופסות לדין

בית המשפט לענייני משפחה רשאי לסיים את תפקידו של אפוטרופוס לדין, לא בגלל שכשל בתפקידו אלא גם מנימוקים אחרים. אך ישנם גם נסיבות טבעיות לסיום אפוטרופסות לדין. אחת מהן טרגית: מותו של הלקוח. בנוסף לכך אפוטרופסות תוסר כאשר נפסק כי בית המשפט קבע כי נשוא האפוטרופסות כשיר ואינו פסול דין.

אפוטרופוס לדין

קשת עורכי דין
לשיחת ייעוץ עם עורך דין

עולם המשפט לעיתים נראה סבוך ומורכב, אך מי שבקיא בו – יידע לתת את העצה הנכונה. לקבלת סיוע משפטי השאירו פרטים עכשיו!

מידע נוסף
ביטול צוואות – מהו התהליך המלא

באופן כללי, קיימים מקרים בהם הצוואה אינה חוקית, בשל פגמים מהותיים או בשל הוראה לא ברורה או לא תקינה שכתובה בצוואה ובית המשפט יכול להחליט