נישואים אזרחיים: האפשרות שלא חשבתם עליה

כולנו כמובן יודעים שהדין האישי בישראל כפוף לדין הדתי, כך שכל אזרח ישראלי יכול להתחתן ולהתגרש רק בבית דין שאליו הוא משתייך מבחינה דתית. אך לא כולנו מכירים את הדרכים השונות לעקוף אותו, על אחת מהן נדבר היום – נישואים אזרחיים.

 

נישואים אזרחיים – למה בכלל?

נפתח בשאלה הבסיסית – למה בכלל צריך למצוא דרכים לעקוף את הדין האישי הישראלי? התשובה מחולקת בגדול לשתי קבוצות של זוגות: אלו שמטעמי מצפון ואידאולוגיה אינם רוצים להתחתן בחתונה דתית, ואלו שפשוט אינם יכולים.

כך למשל על פי ההלכה היהודית לא ניתן להשיא כהן וגרושה, או את מי שאינו יהודי עם יהודייה, ועל פי הוראות הדתות כולן לא ניתן להשיא בני זוג מאותו מין. עבור זוגות כאלו נישואים אזרחיים יכולים להוות פתרון מסוים, אם כי יש לו את החסרונות שלו, אותם נפרט בהמשך.

 

נישואים אזרחיים – ההשלכות המשפטיות

ראשית נזכיר שכיום אי אפשר לקיים נישואים שאינם דתיים בישראל. לכן על הבוחרים בפתרון זה להינשא במדינה זרה. ההשלכות המשפטיות של נישואים כאלו הן למעשה זהות להשלכות המשפטיות של נישואים רגילים המתקיימים בארץ.

על פי פסיקת בית המשפט העליון, בני זוג שמציגים תעודת נישואים מוכרת ורשמית של המדינה בה נישאו יירשמו שכנשואים במרשם האוכלוסין. כמובן שגם שאר הזכויות הנלוות לנישואים מגיעות להם, בדומה לידועים בציבור.

 

אז איפה הקאץ'?

למעשה, מרגע שבני הזוג נרשמו כנשואים במרשם האוכלוסין על בסיס תעודה תקפה ממדינה זרה, הם שווים בכל עניין לזוג שהתחתן בארץ על פי הדין הדתי.

ההשלכה הבעייתית של הסיפור היא שאם יום אחד בני הזוג הללו ירצו להתגרש הם יצטרכו, בדומה לכל זוג, לעשות זאת בבית הדין הדתי. כך בעצם מה שהם ניסו לחסוך לעצמם בתחילת הדרך, מגיע בעוצמה רבה יותר בסופה.

כמובן שגם בשלב הזה הם יכולים לטוס למדינה בה התחתנו ולקיים שם את ההליך, אך הטיול שהיה כל כך רומנטי כשהיחסים היו בשיאם, עלול להיות בשלב זה חוויה שהם יעדיפו לחסוך מעצמם.

 

סיכום

נישואים אזרחיים במדינה זרה קרובה כמו קפריסין הם אופציה טובה למי שאינם רוצים/ יכולים להינשא בישראל, שבה על פי החוק הנישואים הם רק על פי הדין הדתי. עם זאת, גם בדרך זו יש מכשולים מסוימים שכדאי לחשב אותם לפני שיוצאים לדרך.

כמו בכל צעד בעל השלכות משפטיות משמעותיות על חיינו, כדאי להתייעץ עם עורך דין שמבין בנושא, ויוכל לכוון אותך לשביל הנכון ביותר לך. מעמד של נישואים אזרחיים בישראל משלב בתוכו הן את דיני המשפחה הרגילים והן את דיני ההלכה היהודית, לכן כדאי להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בשני התחומים.

לפרטים נוספים פנו לשמחי הלנה עורך דין.

הליכה לחופה

המאמר עזר לכם ?
שתפו בקליק עם החברים

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

איך בוחרים עו"ד לטיפול במשמורת?

איך בוחרים עו"ד לטיפול במשמורת?

אחת הסוגיות הכי בוערות בהליכי גירושין הוא עניין המשמורת, לרוב המשמורת לצד חלוקת הנכסים בין בני הזוג מביאים לקונפליקטים הכי…
החזר מס מילואים

החזר מס מילואים

במדינת ישראל החוק מחייב כל אזרח לשרת בצבא. בנוסף לכך, גם לאחר שסיימתם את השירות הצבאי אתם עדיין צריכים לעשות…
חלוקת מטלטלין בגירושין

חלוקת מטלטלין בגירושין

חלוקת המטלטלין בגירושין דומה במהותה לנושא של חלוקת רכוש בגירושין, מחלקים את הרכוש באופן שוויוני, לרוב חצי לכל אחד בהתאם…
גישור גירושין בהסכמה - כן יש דבר כזה

גישור גירושין בהסכמה - כן יש דבר כזה

חושבים שגירושין בהסכמה הם חלום רחוק ובלתי מוגשם? ובכן, יש לכם טעות. באמצעות תהליך של גישור גירושין אשר מתבצע באמצעות…